Země původu: Německo

Charakteristika: Pracovní plemeno harmonické tělesné stavby, vhodný k všestrannému využití. Má střední temperament, silnou vazbu na člověka a na rodinu. Vynikající pes hlídací, obranný, záchranářský a stopovací. Je krásný, to je ale ne hlavní kriterium, podle čeho si plemeno vybrat. Jsou to většinou věrní, hraví, chytří a sebevědomí psi. Můžou mít sklony k dominanci - především psi. Nemívají sklony k lovu, ale i tak se za běžící kočkou nejspíše vydají. Pak už záleží jen na zvládnuté poslušnosti.

Velikost: Kohoutková výška psa 63 až 70 cm, feny 58 až 65 cm.

Srst: Silná dlouhá, mírně zvlněná, menší množství podsady, delší na hrudi, břiše, zadní straně nohou a na ocasu. Velice snadná údržba, stačí občas pročesat hlavně pod ušima a pod lokty - jinak perfektně samočistící.

Zbarvení: Plavé, celočerné nebo černé se znaky. Malé bílé odznaky na hrudi jsou tolerovány.

Hovawart dříve: Hlídač dvorů.

Hovawart dnes: Společník, hlídací, pracovní a rodinný pes.

Zdraví: Zdravé plemeno - vzhledem k velikosti (zátěž na klouby) se neustále hlídá hlavně DKK (dysplazie kyčelních kloubů). Dožívá se na velké plemeno poměrně vysokého věku 12 až 14 let.

Chov: K uchovnění je třeba absolvovat svod a bonitaci, rentgen kyčlí, zaregistrovat si svou chovatelskou stanici, vybrat rodičovský pár a hurá do toho. Přesné detaily naleznete na klubových stránkách.

Ke komu se hodí: Potřebuje aktivního majitele, člověka, který bude pro hovawarta přirozenou autoritou a poskytne mu dostatek vyžití ať při sportu, procházkách nebo výcviku. Vždy musí mít jednu vztahovou osobu - nemůže ho vychovávat celá rodina a dítě minimálně až od 12 let. Většina publikací hovawarta popisuje jako rodinného psa milujícího děti. Ne vždy to tak ovšem musí být. Pes musí být perfektně zvládnutý a většina na sobě nenechá dříví štípat.

Kam patří: Někteří chovatelé tvrdí, že patří pouze na zahradu a dvůr. Moje zkušenost je ovšem ta, že patří především tam, kde má svého pána a s dostatkem pohybu, procházek a vyžitím může spokojeně žít i v městském bytě a nijak netrpí. Na každém je potom zvážit zda se spolu do bytu vejdou a zda se jim chce uklízet všudypřítomné chlupy a bláto po procházkách. Žádný jorkširek to není, ale více než třicetikilový „kůň“. Ideální je velká zahrada a spousta společných aktivit.

Výstavy: Naštěstí v ČR se výrazně nerozdělují výstavní a pracovní linie a sám klub podporuje oboje v rovnováze. Patří do II. skupiny a tím pádem je většinou vystavován v neděli. Vyrovnaný pes zvládne s malou přípravou výstavu bez problémů.

Výcvik: Hodí se ke sportovnímu výcviku. Je vázán pouze na jednoho pána. Bývá výborným stopařem. Co se týče obran je třeba vybrat zvláště dobrého výcvikáře a figuranta a pak hovawart dokáže, že i on je skvělý obranář jako správné pracovní plemeno. Základní zkoušky jako ZOP zvládne úplně každý. Fyzicky i psychicky je zralý až okolo třetího roku života. Potřebuje pevné ale citlivé vedení. Většina hovawartů nefunguje drilem ani nátlakem nebo dokonce násilím. Výcvik ho musí hlavně bavit. Skvěle funguje pozitivní motivace hlavně s pamlsky.

Více informací: Naleznete na stránkách Hovawart klub - www.hovawart.cz.

Jsou velmi dobře zpracovány, s mnoha potřebnými informacemi a jedinečnou databází psů, fen, štěňat, odchovů a dalších zajímavostí.

brixie stene


 

© 2017 Arcana Dei. Www pro chovatele. Foto: Jana Hnátková

Tvorba stranek pro chovatele